Tarptautinis forumas

„MAŽAS ŽUVŲ ŪKIS – KAIMO TURIZMO PLĖTROS VEIKSNYS“

2020 m. rugpjūčio 12-13 d. Utenos rajone lankėsi dvi delegacijos: viena iš keturių Latvijos vietos veiklos grupių, kita iš Šiaurės vakarų Lietuvos vietos veiklos grupės (Mažeikių raj.). Šiomis dienomis Utenos rajone vyko tarptautinis forumas „Mažas žuvų ūkis – kaimo turizmo plėtros veiksnys“, kuris yra vienas iš tarptautinio projekto „Turizmo vystymas. Nuo tradicijų prie modernaus verslo“ renginių.

Forumas prasidėjo Sudeikiuose, kur visi svečiai susitiko su Utenos nardymo centro vadybininku Broniumi Vygeliu. Plaukiant Alaušo ežeru forumo dalyviai buvo supažindinti su šio ežero augmenija bei žuvimis, pristatytas nerštaviečių projektas, parodyta povandeninė paveikslų paroda. Plaukdami ežeru dalyviai aplankė ir dvi kaimo turizmo sodybas, kuriose buvo svetingai sutikti, tai Aldonos Graužinienės kaimo turizmo sodyba „Alaušai“, esanti Alaušų kaime, bei Daliaus Buroko kaimo turizmo sodyba „Prie Alaušo“, esanti Maneičių kaime. Sodybų savininkai pristatė savo sodybas, teikiamas paslaugas, idėjas bei ateities planus.

Po pažinties su sodybomis bei Alaušo ežeru forumo dalyviai iškeliavo į Ruklių kaimą, kuriame įsikūrusi UAB „Giedrupė“ auginanti afrikinius šamus. Direktorius Artūras Merkys pristatė bendrovės kūrimosi istoriją, gaminamą produkciją, aprodė patalpas, kuriose yra auginami afrikiniai šamai.

Atvykus į Degėsių kaimą forumo dalyvius pasitiko Giedrius Indrašius, Žygeivių slėnio vadovas, ir pasveikino visus atvykusius į Sėlių žemę. Pristatęs slėnio veiklas ir teikiamas paslaugas, Giedrius forumo dalyvius pakvietė išbandyti vieną iš slėnio žaidimų – Išmanųjį vamzdžio traukimą. Susibūrus dviem, lietuvių ir latvių, komandom, buvo išbandytos jėgos ir išmanumas šiame žaidime, kuriame sėkmė aplankė latvių komandą.

Užpaliuose delegacijas pasitiko bendruomenės pirmininkė Vida Juškienė, kuri papasakojo apie Užpalių istoriją, šiuo metu vykdomus projektus. Svečiai aplankė Krokulės šaltinį bei apžiūrėjo sielių plaustą ir sutvarkytą pakrantę (projektas „Šventoji jungia kaimynus“).

Atsisveikindami su Užpaliais forumo dalyviai dar apsilankė ūkininko Sigito Sinicos ekologiškų sulčių fabrike. Sigitas svečiams papasakojo kaip jam kilo idėja pradėti spausti sultis. Papasakojo apie šiuo metu įgyvendinamą Leader projektą „Sigito Sinicos ūkio plėtra, kuriant mobilią sulčių spaudimo paslaugą“ bei aprodė mobilią sulčių spaudimo įrangą. Taip pat pristatė įvairias sulčių rūšis ir pakvietė forumo dalyvius į degustaciją.

Dienos pabaigoje forumo dalyviai dar apsilankė Artūro Guobužo sodyboje „Tarp klevų“. Ragaujant įvairius ekologiškus gaminius savininkas papasakojo sodybos istoriją, aprodė svečių kambarius, sodybos aplinką. Svečiai džiaugėsi, kad nors sodyba yra Utenos mieste, jie jaučiasi lyg būtų gamtos apsuptyje.

Aplankius visus pirmosios dienos objektus forumo dalyviai grįžo į viešbutį, kur konferencijų salėje vyko susitikimas su šio tarptautinio projekto Utenos rajono dalyviais, kurie dalyvavo ankstesnėse projekto veiklose ir vyko į Latviją, Moldaviją, Gruziją. Vienas iš projekto dalyvių, Vidas Bražėnas, pristatė dalyviams Utenos rajono žvejus, jų veiklą ir pasiekimus. Susitikime taip pat dalyvavo Zarasų – Visagino regiono vietos veiklos grupės administracijos vadovas Arvydas Veikšra. Ši vietos veiklos grupė, kaip ir Utenos regiono VVG, yra dvisektorė ir remia žuvininkystės sektorių. Arvydas svečiams pristatė Zarasų rajoną bei žuvininkystės projektus.

Antroji forumo diena prasidėjo nuo raganiškų kerų – dalyviai apsilankė Pačkėnų Raganų muziejuje. Čia juos pasitikusi vyriausioji Pačkėnų ragana Loreta ir bendruomenės pirmininkė Dana papasakojo apie muziejaus įsikūrimo istoriją. Dalyviai aplankė muziejų, bendruomenės namus, išbandė įvairias raganiškas pramogas bei vaišinosi kerinčiomis vaišėmis.

Apsilankius muziejuje dalyviai išvyko į Kuktiškes. Čia visus pasitiko Kuktiškių moterų klubo „Kuksa“ vadovė Irena ir aktyvi klubo bei bendruomenės narė Vlada. Ekskursijos po Kuktiškes metu  forumo dalyviai buvo supažindinti su miesteliu, įvykdytais bei vykstančiais projektais, moterų klubo „Kuksa“ veiklomis.

Vykstant toliau forumo dalyvių savo sodyboje jau laukė Kazimieras Graužinis, kuris sodyboje gamina medines dėžutes ir šiuo metu įgyvendina vieną iš Leader projektų „Verslo plėtra gaminant produkciją iš medienos“. Kazimieras dalyviams aprodė gamybines patalpas, įvairius gaminių pavyzdžius.

Paskutinis tarptautinio forumo lankomas objektas buvo asmeninis Aurimo Balčiūno žuvų ūkis. Šiame ūkyje yra iškasti tvenkiniai, kuriuose neseniai pradėtos auginti žuvys. Žuvys tvenkiniuose maitinamos automatiškai du kartus per dieną.

Atsisveikindami forumo dalyviai džiaugėsi dviejų dienų forumu, kurių metu atrado įvairių idėjų, susipažino su mūsų rajono gamta, verslais ir žmonėmis, kurie visa tai puoselėja. Norėdami nepamiršti mūsų krašto, forumo dalyviai į savo namus grįžo su įsigytomis vaišėmis – Artūro Merkio rūkytais afrikiniais šamais, Sigito Sinicos ekologiškomis sultimis, Kuktiškių moterų klubo „Kuksos“ rankdarbiais bei Kazimiero Graužinio medinėmis dėžutėmis.

Tarptautinis bendradarbiavimo projektas „Turizmo vystymas. Nuo tradicijų prie modernaus verslo“

URVVG informacija

Foto: Modestas ir Edita